Αντβέρπ–ΑΕΚ 1-0-Ανοιχτή η πρόκριση στη Ν.Φιλαδελφεια, με καλύτερη βεβαίως εμφάνιση!

15204

Μια αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΚ έδωσε την ευκαρία στον Γιάνσεν (16′) να σημειώσει το γκολ της που έκρινε την αναμέτρηση. Τραυματισμός για τον Λιβάι Γκαρσία. Δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Μπατάιγ στο 50ο λεπτό.

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στην Αμβέρσα απέναντι στην Αντβέρπ (1-0), με τον Γιάνσεν στο 16ο λεπτό να σημειώνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, αυξάνοντες τις πιθανότητες πρόκρισης στους ομίλους του UEFA Champions League για την ομάδα του, ενόψει του επαναληπτικού στην Νέα Φιλαδέλφεια.

Η ΑΕΚ δεν έπιασε την απόδοση που συνηθίζει παρόλο που ήταν ανώτερη από την Αντβέρπ ανά διαστήματα. Πλήρωσε την αδράνεια της άμυνας της στο 16ο λεπτό όταν ο Βερμίρεν έβγαλε τον Γιάνσεν απέναντι στον Αθανασιάδη, τον οποίο «νίκησε» για να διαμορφώσει το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Εκτός του αποτελέσματος αλλά και της εμφάνισης, ο Ματίας Αλμέιδα θα επιστρέψει με ένα ακόμη πονοκέφαλο καθώς είδε τον Λιβάι Γκαρσία να αποχωρεί τραυματίας στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα η Αντβέρπ έπειτα από την απευθείας αποβολή του Μπουτέιγ στο 50ο λεπτό, μετά από επικίνδυνο τάκλιν πάνω στον Γκατσίνοβιτς.

Πως ξεκίνησαν οι δύο ομάδες

Ο Ματίας Αλμέιδα παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια επέστρεψε ο Αθανασιάδης. Η τετράδα της άμυνας αποτελούνταν από τους Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Σιντιμπέ (από τα αριστερά προς τα δεξιά). Στα χαφ ο Σιμάνσκι με τον Πινέδα. Λίγο πιο μπροστά τους ο Τσούμπερ. Στα «φτερά», αριστερά ο Γκατσίνοβιτς και δεξιά ο Άμραμπατ και στην κορυφή της επίθεσης ο Λιβάι Γκαρσία.

Από την άλλη, ο Μάρκο Βαν Μπόμελ παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια ο Μπουτέζ. Η τετράδα της άμυνας αποτελούνταν από τους Ντε Λατ, Κουλιμπαλί, Αλντερβάιρελντ και Μπατάιγ. Στο κέντρο ο Κεϊτά, Βέρμιρεν και Εκέλενκαμπ. Στο αριστερό άκρο της επίθεσης ο Μπαλικουίσα, δεξιά ο Οντρείκα και στην κορυφή ο Γιάνσεν.

Το ματς

Πολύ ισορροπημένο το ματς στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με την ΑΕΚ να προσπαθεί να χτίσει επιθέσεις από χαμηλά. Έτσι, βρήκε και την πρώτη της ευκαιρία η «Ένωση» στο 10ο λεπτό, όταν ο Άμραμπατ έκανε την σέντρα και ο Λιβάι Γκαρσία έκανε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα «πάνω» στο Μπατάιγ που μπλόκαρε. Παρά τον έλεγχο της κατοχής από πλευράς ΑΕΚ, η Αντβέρπ στο 16ο λεπτό έβαλε νέα δεδομένα στην αναμέτρηση.

Ο Βερμίρεν βρήκε με ωραία κάθετη πάσα τον Γιάνσεν μέσα στην περιοχή, κι εκείνος με αριστερό χαμηλό πλασέ «νίκησε» τον Αθανασιάδη, κάνοντας το 1-0. Στη συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε να απειλήσει αλλά τόσο το σουτ του Σιμάνσκι (21′) όσο και η κεφαλιά του Λιβάι (24′), έφυγαν άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Λιβάι υποδέχθηκε όμορφα την μπάλα, πήγε κατά μέτωπο στην επίθεση, πάτησε περιοχή, εκτέλεσε αλλά ο Αλντερβάιρελντ έβαλε «σωτήρια» το πόδι του και έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Η ΑΕΚ συνέχισε να προσπαθεί να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Στην πρώτη περίπτωση ήταν και πάλι ήταν άστοχη (28′ τελική Λιβάι, που έφερε και τον τραυματισμό του και αποχώρησε), ενώ στη δεύτερη δεν εκμεταλλέυτηκε την ανισορροπία της αντίπαλης άμυνας και δεν έφτασε σε τελική (32′). Δύο λεπτά αργότερα ο Εζέκιελ Πόνσε πραγματοποίησε το ντεμπούτο του αντικαθιστώντας τον τραυματία Λιβάι Γκαρσία.

Στο 41ο λεπτό ήταν η σειρά της Αντβέρπ να απειλήσει, μετά από πολύ ωραία γρήγορη εναλλαγή της μπάλας που οδήγησε σε αντεπίθεση, ο Μπαλικουίσα βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Γιάνσεν που πάτησε περιοχή, έβγαλε την μπάλα προς τα έξω, ο Ντε Λατ σούταρε αλλά ο Μουκουντί εξουδετέρωσε με το κεφάλι του σουτ. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου η ΑΕΚ βρήκε την μεγαλύτερη της ευκαιρία στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο με τον Πινέδα. Ο Μεξικανός ήταν ο αποδέκτης του γυρίσματος του Τσούμπερ, στο ημικύκλιο της περιοχής, εκτέλεσε από καλή θέση αλλά η μπάλα εξοστρακίστηκε από τα σώματα των αμυνόμενων σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο με τις δύο ομάδες να δίνουν την μάχη για την κατοχή της μπάλας και την «Ένωση» να την έχει ελαφρώς περισσότερη ώρα. Έτσι, στο 48ο λεπτό Γκατσίνοβιτς, Πινέδα και Χατζισαφί αντάλλαξαν τρομερά την μπάλα, με τον τελευταίο να φτάνει σε τελική αλλά ο Μπουτέζ είχε απάντηση. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπατάιγ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα (51′), όταν έκανε ένα επικίνδυνο καθυστερημένο τάκλιν στον αστράγαλο του Γκατσίνοβιτς και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Με αριθμητικό πλεονέκτημα η ΑΕΚ πίεσε για το γκολ, αλλά σε πρώτη φάση η κεφαλιά του Πόνσε έπειτα από σέντρα του Χατζισαφί (55′) πέρασε άουτ. Η πίεση της «Ένωσης» συνεχίστηκε, ωστόσο δεν μπορούσε να ανοίξει την καλά κλειστή άμυνα των Βέλγων. Έτσι, οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Μπαλικουίσα στο 63ο λεπτό, αλλά ο Αθανασιάδης δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει. Στο 70ο λεπτό ο Αραούχο, στις πρώτες του επαφές στο παιχνίδι, έκανε σουτ από πλάγια θέση αλλά ήταν πολύ άστοχος. Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ βρήκε κι άλλη καλή στιγμή, αλλά στο σουτ του Γιόνσον από το ύψος του πέναλτι, ο Αλντερβάιρελντ πρόλαβε και έβαλε το σώμα του.

Στο 78ο λεπτό, ο Πέτρος Μάνταλος έφτασε κοντά στο γκολ, όταν εκτέλεσε εκτός περιοχής σημαδεύοντας την αριστερή γωνία του Μπουτέζ αλλά ο γκολκίπερ της Αντβέρπ, έπεσε χαμηλά στην γωνία του παραχωρώντας κόρνερ, από όπου ο Μουκουντί είδε την κεφαλιά του να φεύγει άουτ. Η Αντβέρπ μπορεί να έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα αλλά όποτε είχε την ευκαιρία έδειχνε πόσο επικίνδυνη μπορεί να γίνει, όπως στην φάση του 84ου λεπτού, όπου ο Κουλιμπαλί εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας της ΑΕΚ, αλλά αστόχησε στο τετ-α-τετ με τον Αθανασιάδη.

Στο 87ο λεπτό ο Πόνσε παραλίγο να σκοράρει στο ντεμπούτο του, αλλά η φαντασική προς τα πίσω κεφαλιά του εξουδετερώθηκε από τον Μπουτέζ. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού η ΑΕΚ έφτασε μία… ανάσα από την ισοφάριση με τον Μουκουντί έπειτα από σέντρα του Άμραμπατ, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν αυτό που έπρεπε.

Αντβέρπ: Μπιτέζ, Ντε Λατ, Μπαλικβισά, Οντρέικα (56′ Βαν Ντεν Μπος), Γιάνσεν (70′ Μούγια), Αλντερβάιρελντ, Εκέλενκαμπ (56′ Βάινς), Μπατάιγ, Κεϊτά, Κουλιμπαλί, Φερμέερεν.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (67′ Αραούχο), Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (67′ Ελίασον), Άμραμπατ, Τσούμπερ (67′ Μάνταλος), Γκαρσία (36′ Πόνσε).