ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-0: Ο Πινέδα «έσπασε» το αήττητο του τριφυλλιού

1089

Η ΑΕΚ έβαλε «στοπ» στο αήττητο του Παναθηναϊκού στην Opap Arena, με τον Ορμπελίν Πινέδα να είναι ο σκόρερ του ματς και αυτός που έβαλε «φωτιά» στο πρωτάθλημα.

Μέτριος ρυθμός, ελάχιστες φάσεις

Το ντέρμπι ξεκίνησε με μια δεκάλεπτη καθυστέρηση λόγω των καπνογόνων που άναψαν οι οπαδοί της Ένωσης, με τις δυο ομάδες να μπαίνουν συντηρητικά στα πρώτα λεπτά. Η ΑΕΚ σε αντίθεση με όσα συνηθίζει στα παιχνίδια της στην Opap Arena δεν πίεσε τόσο ψηλά και προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό σε λίγο χαμηλότερο τέμπο.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη, ήταν πολύ διαβασμένος, ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν έδωσε χώρους και οι παίκτες του κράτησαν μπάλα στο πρώτο τέταρτο, με αποτέλεσμα να μην νιώσουν ιδιαίτερη πίεση από τους γηπεδούχους. Ο τραυματισμός μάλιστα του Χατζισαφί στο χέρι μετά από μια άτσαλη πτώση στο 13ο λεπτό «πάγωσε» τον ρυθμό ακόμη περισσότερο. Για περίπου 3-4 λεπτά έμεινε κάτω, ενώ μέχρι το 33ο λεπτό είχαμε μόνο μια τελική και αυτή για τον Παναθηναϊκό, μετά από εκτέλεση φάουλ και σουτ του Βέρμπιτς από το ημικύκλιο της περιοχής το οποίο κόντραρε και η μπάλα βγήκε κόρνερ.

Στο 33′ λοιπόν είναι και η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς και είναι για την Ένωση, με τον Σέρχιο Αραούχο, έπειτα από κόρνερ του Άμραμπατ, με τον Αργεντινός επιθετικό να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι ολομόναχος σχεδόν στην κίνηση, όμως τον Μάγκνουσον να διώχνει την μπάλα δύσκολα, την ώρα που είχε πάρει κατεύθυνση προς την εστία.

Από εκεί και μετά η ΑΕΚ πίεσε περισσότερο και είχε τον έλεγχο μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους, χωρίς όμως να κάνει κάποια σπουδαία ευκαιρία, παρά μόνο υποψίες, όπως ένα γύρισμα του Γκαρσία στο ύψος του πέναλτι από δεξιά στο 40 λεπτό, όπου ο Πινέδα σούταρε, αλλά η μπάλα κοντράρει στον Χουάνκαρ. Γενικότερα, ο ρυθμός του ματς στο πρώτο μέρος δεν ήταν καλός, με εξαίρεση κάποια διαστήματα, μετά το 30′ όπου προσπαθούσε η ΑΕΚ να πιέσει και να κλείσει τους πράσινους στην περιοχή τους.

Διαφορετικό ματς στην επανάληψη και… Πινέδα

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε δυνατά με σκοπό να πιέσει και να βρει ένα γρήγορο γκολ, όμως ο Παναθηναϊκός και πάλι απορρόφησε την όποια πίεση. Και όχι μόνο αυτό, αλλά στο 54ο λεπτό έφτασε και πιο κοντά στο γκολ, αφού ο Μπερνάρντ έκανε μια μαγική ατομική ενέργεια στο ημικύκλιο της περιοχής, πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και σούταρε με τον Αθανασιάδη να εκτινάσσεται στη δεξιά του γωνία και να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 57ο λεπτό και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Άμραμπατ ο Αραούχο πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όμως ήταν αδύναμη και ο Μπρινιόλι μπλόκαρε την μπάλα. Η ΑΕΚ όμως την ώρα που είχε πέσει ο ρυθμός και που έπεσε και μια κροτίδα κοντά στον Μπρινιόλι που προκάλεσε νέα διακοπή, βρήκε γκολ με τον Πινέδα και έβαλε φωτιά στην Opap Arena.

Ο Μεξικανός μεσοεπιθετικός με την επανέναρξη του ματς, πήρε μια πανέξυπνη πάσα από τα αριστερά με το κεφάλι από τον Αραούχο, κοντρόλαρε και από πολύ πλάγια θέση σούταρε και νίκησε τον Ιταλό γκολκίπερ του Παναθηναϊκού κάνοντας το 1-0, ουσιαστικά τη στιγμή που είχε «παγώσει» το ματς για τα καλά.

Το παιχνίδι είχε διακοπή πάνω από 6 λεπτά και ο Παναθηναϊκός παρότι πήρε τον έλεγχο του ματς, δεν είχε κάποια αξιόλογη φάση μέχρι και το 85 λεπτό, παρότι πίεσε την άμυνα της Ένωσης. Στο 86ο λεπτό λίγο έλειψε να βάλει αυτογκόλ ο Κώτσιρας μετά από σέντρα φάουλ του Χατζισαφί, όμως ο Μπρινιόλι έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Λόγω των πολλών διακοπών, αλλά και του ανάμματος καπνογόνων στο γκολ της Ένωσης, ο Πορτογάλος ρέφερι του ματς έδωσε 12 λεπτά καθυστερήσεις, όμως οι γηπεδούχοι έκαναν ότι έκανε ο Παναθηναϊκός στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Διαχειρίστηκε άψογα την αναμέτρηση και έπαιξε στην κόντρα, χάνοντας και μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Λιβάι Γκαρσία στο 90+3.

Ωστόσο μέσα σε 1 λεπτό το ματς είχε ότι δεν είχε σε όλη τη διάρκεια του. Στο 90+7 ο Ιωαννίδης έχασε μυθική ευκαιρία να ισοφαρίσει για τον Παναθηναϊκό, καθώς μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Αθανασιάδη, όμως βγήκε πλάγια και σουτάροντας σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στο δοκάρι σε μια απίθανη ευκαιρία.

Στην αμέσως επόμενη φάση όμως η Ένωση έφυγε στην αντεπίθεση, ο Αραούχο βρήκε τον Φερνάντες και εκείνος με μαγική ντρίμπλα κέρδισε πέναλτι, που ανέλαβε να εκτελέσει ο Λιβάι Γκαρσία για να «καθαρίσει» το ματς. Όμως ο επιθετικός από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο νικήθηκε από τον Μπρινιόλι το 1-0 έμεινε, αλλά οι πράσινοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ευκαιρία για να σκοράρουν και για να κρατήσουν το αήττητο και τη διαφορά με την ΑΕΚ.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Άμραμπατ (81′ Τσούμπερ), Πινέδα (90′ Φερνάντες), Γκαρσία, Αραούχο (90+11′ Μήτογλου).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Κώτσιρας (89′ Βαγιαννίδης), Πέρεθ (89′ Τσόκαϊ), Κουρμπέλης (70′ Ιωαννίδης), Μπερνάρ, Παλάσιος, Βέρμπιτς (55′ Τσέριν), Σπόραρ.