ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 0-0 στο ντέρμπυ των play off

860

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται πια στο +1 από την ΑΕΚ και στο +2 από τον Ολυμπιακό

Στην ισοπαλία με 0-0 έμεινε η ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι κορυφής των πλέι οφ της Super League 1 και οι “πράσινοι” παρέμειναν στην πρώτη θέση, αλλά με τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ να μειώνουν τη διαφορά.

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται πια στο +1 από την ΑΕΚ και στο +2 από τον Ολυμπιακό, ενώ δύο βαθμούς λιγότερους από τους Πειραιώτες έχει ο ΠΑΟΚ και η… μάχη για τον τίτλο “φούντωσε” για τα καλά.

Στο ματς της OPAP Arena, η ΑΕΚ έδειξε ότι δεν κατάφερε να ξεπεράσει το ψυχολογικό σοκ από την ήττα με 1-3 από τον Ολυμπιακό μια εβδομάδα πριν.

Αν δεν συνέλθει άμεσα, θα απωλέσει όλους τους στόχους της για εφέτος και σε πρωτάθλημα και σε κύπελο.

Ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά και οι δύο ομάδες είχαν -λίγες- ευκαιρίες για γκολ, ενώ οι “πράσινοι” διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τη διαιτησία του αγώνα.

Στο τέλος μάλιστα το ματς έγινε… θρίλερ με το VAR να υποδεικνύει κόκκινη κάρτα στον Τσόκαϊ του “τριφυλλιού” και αμέσως μετά να ακυρώνει πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής σε “μονομαχία” του Αραούχο με τον Παλάσιος.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο ματς και δεν επέτρεψε στην ΑΕΚ να τον “πιέσει” ψηλά, όπως συνηθίζει, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να μην έχει ούτε… υποψία ευκαιρίας στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για την ΑΕΚ στο 24′, με τον Άμραμπατ να μπαίνει στην περιοχή, από δεξιά, να συγκλίνει προς το πέναλτι και να σουτάρει με το αριστερό, αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ.

Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του έψαξε τις αντεπιθέσεις, αλλά είχε πολλές κακές τελικές πάσες, ενώ διαμαρτυρήθηκε έντονα και για μία φάση με χέρι του Χατζισαφί στην περιοχή της Ένωσης, αλλά ο διαιτητής και το VAR είπαν να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Η ομάδα του Αλμέιδα ήταν έτσι και πάλι αυτή που βρέθηκε κοντά σε ένα γκολ, με την καλύτερη στιγμή του αγώνα να έρχεται στο 42ο λεπτό. Ο Ρότα έκανε φοβερή ντρίμπλα μέσα στην περιοχή και σούταρε ανενόχλητος με το αριστερό, αλλά αστόχησε για λίγο από κοντά.

Αμέσως μετά ο Άμραμπατ έκοψε την μπάλα με το χέρι στην πρώτη πάσα του Μπρινιόλι από την άμυνα του “τριφυλλιού” και οι “πράσινοι” διαμαρτυρήθηκαν για δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή του παίκτη της ΑΕΚ, αλλά ο διαιτητής έδωσε φάουλ χωρίς κάρτα.

Οι δύο ομάδες πήγαν έτσι ισόπαλες στα αποδυτήρια, με το δεύτερο ημίχρονο να ξεκινάει όμως με τεράστιες ευκαιρίες και για τις δύο πλευρές. Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που “άγγιξε” πρώτος το γκολ, σε μία… αδιανόητη φάση.

Από τρομερή πάσα του Χουάνκαρ, ο Μαντσίνι πλάσαρε από κοντά, ο Αθανασιάδης απέκρουσε και η μπάλα στρώθηκε στον Ιωαννίδη, ο οποίος… κατάφερε να σουτάρει πάνω στον πεσμένο τερματοφύλακα της ΑΕΚ, για να ακολουθήσει και τρίτο σουτ λίγο άουτ, από τον Τσέριν.

Η Ένωση “απάντησε” αμέσως, με δική της διπλή ευκαιρία. Ο Γιόνσον μπήκε στην περιοχή από πλάγια αριστερά και σούταρε δυνατά, αλλά ο Μπρινιόλι απέκρουσε σε κόρνερ και στη συνέχεια της φάσης ο ίδιος παίκτης πήρε κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, με την ΑΕΚ να παίρνει την κατοχή της μπάλας και να κλείνει ανά διαστήματα τον Παναθηναϊκό στην περιοχή του, αλλά χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει καλές προϋποθέσεις για γκολ.

Κάποια μακρινά σουτ και δύο κεφαλιές από Μήτογλου και Σιμάνσκι μετά από στημένες μπάλες, ήταν οι μοναδικές καλές στιγμές για την Ένωση, χωρίς να “απειληθεί” όμως ουσιαστικά ο Μπρινιόλι.

Μια φωτογραφία χίλιες λέξεις: Ακολούθησε το pronews.gr στο Instagram για να «δεις» τον πραγματικό κόσμο!

Το παιχνίδι έγινε “θρίλερ” πάντως στο τέλος, αφού στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων το VAR οδήγησε σε αποβολή του Τσόκαϊ με απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ στο χώρο του κέντρου και στη συνέχεια ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ σε μονομαχία του Παλάσιος με τον Αραούχο. Τελικά η απόφαση άλλαξε σε συνεννόηση με το VAR και το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους.