2-0 από Ιταλία για Εθνική, που αγωνίστηκε αξιοπρεπώς

843
εθνική

Η Εθνική ήταν βελτιωμένη συγκριτικά με τις τελευταίες εμφανίσεις της στα προκριματικά του Euro 2020, όμως υπέκυψε στην ποιότητα, την κλάση και την ανωτερότητα της Ιταλίας, γνωρίζοντας την ήττα με 0-2 στο «Ολίμπικο» της Ρώμης.

Η «σκουάντρα ατζούρα», που πάντως χθες βράδυ φορούσε την πράσινη επετειακή φανέλα της, σημείωσε την έβδομη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδι στο 10ο όμιλο, όπου είναι το απόλυτο αφεντικό κι εξασφάλισε την πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Οι… νεωτερισμοί του Τζον Φαν Σιπ λειτούργησαν άψογα στο πρώτο ημίχρονο, με την τριάδα των Κουρμπέλη, Ζέκα, Μπουχαλάκη στη μεσαία γραμμή να μην επιτρέπει στους γηπεδούχους ουδεμία απειλή στο πρώτο ημίχρονο.

Μάλιστα, ήταν η ελληνική ομάδα που έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί στο 12ο λεπτό, όταν ο Μπακασέτας έβγαλε τον Λημνιό στην περιοχή και απέναντι στον Ντοναρούμα αλλά λίγο δεξιά με αποτέλεσμα το σουτ του διεθνή του ΠΑΟΚ να αποκρούσει δύσκολα ο πορτιέρε της Μίλαν.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι, που χρειαζόταν τη νίκη για να τελειώνει απόψε με την πρόκριση αλλά και για να ευχαριστήσει τους φίλους της που γέμισαν το «Ολίμπικο», στην επιστροφή της ύστερα από τέσσερα χρόνια σε αυτό το στάδιο, μπήκαν πιο δραστήρια στο β΄ ημίχρονο.

Ένα σουτ του Ινσίνιε στο 53΄ έφυγε άουτ και μια κεφαλιά του Ιμόμπιλε απέκρουσε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης στο 55΄, ήταν όμως και πάλη η Ελλάδα που έφτασε κοντά στο γκολ στο 60΄, με το σκορ στο 0-0 ακόμη, όταν ο Ζέκα έκλεψε μια μπάλα στο κέντρο, ο Λημνιός ελίχθηκε από δεξιά και έβγαλε την μπαλιά στον Κουλούρη, που σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Μια ευκαιρία που κόστισε, αφού τρία λεπτά αργότερα ο  Μπουχαλάκης απέκρουσε με το χέρι σουτ του Ινσίνιε και το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Ζορζίνιο για το 1-0, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 78΄ ο Μπερναρντέσκι με σουτ έξω από την περιοχή και αφού η μπάλα κόντραρε και μπέρδεψε τον Πασχαλάκη, που δεν αντέδρασε σωστά.