Χάντμπολ: Νίκη της Εθνικής Γυναικών σε φιλικό με το Ισραήλ

896

Η Ελλάδα επιβλήθηκε 25-21 του Ισραήλ σε φιλικό ματς στο γήπεδο χάντμπολ του ΟΑΚΑ, έχοντας πρώτη σκόρερ την Λαμπρίνα Τσάκαλου με 8 γκολ, ενώ ξεχώρισαν επίσης Γκάτζιου (5 γκολ) και Κεπεσίδου (14 επεμβάσεις).

Η Εθνική προετοιμάζεται για τον 3ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2019, ο οποίος θα διεξαχθεί στο Αμύνταιο το διάστημα 23-25 Νοεμβρίου.

Το ματς

Το Ισραήλ ξεκίνησε καλύτερα (1-5 στο 7΄), αλλά η Εθνική σταδιακά βρήκε ρυθμό και μείωσε 5-8 στο 13’, ενώ με εντυπωσιακό γκολ της Ζυγούρα πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο 18’ με 9-8. Οι φιλοξενούμενες ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα (10-12) για να ισοφαρίσει 12-12 η Ελλάδα στο σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Εθνική μας ήταν πολύ καλύτερη. Ξεκίνησε δυναμικά με σερί 3-0 και ξέφυγε 16-13 (37’) με την Γκάτζιου. Παρά την ισοφάριση (17-17) από πλευράς Ισραήλ, η Ελλάδα διαχειρίστηκε καλά την παίκτρια παραπάνω και έφτασε στο 20-17 (46’) με δύο συνεχόμενα γκολ της Τσάκαλου, το τελευταίο με εξαιρετική εκτέλεση. Το Ισραήλ μείωσε στο 54’ σε 22-21 με την Ελλάδα να παίζει πολύ καλή άμυνα στα τελευταία 6 λεπτά και με σερί 3-0 να φτάνει στο τελικό 25-21.

O Ομοσπονδιακός προπονητής της Εθνικής Γυναικών Μενέλαος Δανήλος είπε: «Ήταν ένα δυνατό τεστ ενόψει των επίσημων αγώνων. Δουλέψαμε αρκετά σχήματα που μπορεί να μας χρειαστούν. Πρέπει να βελτιώσουμε κάποιες λεπτομέρειες και να βρούμε αγωνιστικό ρυθμό. Είμαι ευχαριστημένος από όλα τα κορίτσια και πιστεύω θα είμαστε έτοιμοι την Παρασκευή για την έναρξη των αγώνων»

ΕΛΛΑΔΑ- ΙΣΡΑΗΛ 25-21

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-6, 6-8, 9-10, 11-12, 12-12 (ημχ.), 13-13, 17-17, 19-17, 21-19, 22-20, 25-21

ΕΛΛΑΔΑ (Δανήλος): Κεπεσίδου, Στουγιαννίδου 4, Καρέλα, Φράγκου, Μανιά, Μακρή, Σαραντάκου, Βαφειάδου 3, Ζυγούρα 2, Ράτσικα, Γκάτζιου 5, Τσάκαλου 8, Καραχαρίση, Μούρνου , Μάστακα 2, Ανδρίτσου 1, Βασιλειάδου, Σαμολαδά, Αργυροπούλου.

ΙΣΡΑΗΛ (Σεντίκ): Μπορονόφσκι, Σαούλ 1, Λεβί 1, Ελντεμπόιμ 1, Σονέντο, Μπερτό 2, Ο. Κοέν 2, Γκέρσχοφ, Μπεν Γιακόβ, Άκλερ, Μπεν Ιτζακ, Ίτζακ 3, Βάκρατ 6, Ο. Κοέν, Αμίνοφ 5, Μπαρέλ.

Διαιτητές: Φωκίτης- Κουτσός, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 3/3-3/5