Πρωταθλήτρια κόσμου η Λίβερπουλ

1029
λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ είναι η νέα παγκόσμια πρωταθλήτρια σε επίπεδο συλλόγων, με τον τρίτο διεθνή τίτλο της το 2019, που ακολούθησε την κατάκτηση του Chamrions League και του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ.

Οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ νίκησαν στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου συλλόγων, στη Ντόχα, με 1-0 τη Φλαμένγκο στην παράταση και πανηγύρισαν για πρώτη φορά στην Ιστορία του συλλόγου αυτό το τρόπαιο, «ξορκίζοντας» ταυτόχρονα την αρνητική παράδοση που είχαν στο θεσμό απέναντι σε βραζιλιάνικες ομάδες.

Μέχρι σήμερα η Λίβερπουλ είχε διεκδικήσει τρεις φορές τον τίτλο, που αποτελεί τη συνέχεια του Διηπειρωτικού Κυπέλλου, αλλά τον είχε χάσει και τις τρεις, πάντα από συλλόγους της Βραζιλίας: Φλαμένγκο, Ιντεπεντιέντε, Σάο Πάουλο.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε στο 99ο λεπτό ο Φιρμίνο, ο οποίος είχε και δοκάρι στο 47΄. Στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας ο διαιτητής έδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ραφίνια στον Μανέ, αλλά μετά την εξέταση του VAR ανακάλεσε και δεν έδωσε ούτε φάουλ.