Μπάσκετ: Πέρασε από τη Θεσσαλονίκη ο Παναθηναϊκός

1658
παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το σκόπελο του «Αλεξανδρείου» επικρατώντας του Άρη με 84-70 στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Το πιο αξιοσημείωτο σημείο της αναμέτρησης, ωστόσο, ήταν εξωαγωνιστικό. Στα 2:43 πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και σε φάουλ του Καλάθη επί του Βεργίνη, που δόθηκε αντιαθλητικό, ενεπλάκησαν οι τεχνικοί των δύο ομάδων, Τσάβι Πασκουάλ και Βαγγέλης Αγγέλου, οι οποίοι αποβλήθηκαν.

Ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλη υπεροχή στις «μάχες των αιθέρων» υπεροχή στη ρακέτα (41 – 28 τα ριμπάουντ), ενώ ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε στο επιμέρους σκορ 16-2 που έτρεξαν οι «πράσινοι», κάνοντας το 15-18 στο 8ο λεπτό 17-34 στο 15΄.

Στο 22΄ οι «κιτρινόμαυροι» πλησίασαν στους 12 πόντους (38-50), όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν πλουραλισμό και λύσεις, που τους επέτρεψαν να φέρουν τη διαφορά στο +19 (48-67) στο 29΄.

Πείσμων η μακεδονική ομάδα, με καλή άμυνα και σκορ από τους Χάρις, Τζόουνς μείωσε στους 5 στο 35ο λεπτό (64-69), ενώ τρία λεπτά πριν τη λήξη η διαφορά παρέμενε σε αυτό το επίπεδο (69-74).

Τότε όμως μίλησε η κλάση των Λάνγκφορντ, Καλάθη και στη συνέχεια των Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, που με προσωπικούς πόντους επανέφεραν τη διαφορά σε επίπεδο ασφαλείας (69-82 στο 39΄), τελειώνοντας τον αγώνα.