Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και η παρέα του ισοπέδωσαν τους Γουόριορς

1308
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και η παρέα του

Την πρώτη νίκη της σεζόν πανηγύρισαν οι Μιλγουόκι Μπακς με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παίζει στο ρελαντί και να κάνει double double.

Επίδειξη δύναμης έκαναν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και η παρέα του απέναντι στους άλλοτε πρωταθλητές Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς. Οι Μιλγουόκι Μπακς πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους στη νέα σεζόν μετά την ήττα της πρεμιέρας από τους Μπόστον Σέλτικς, και το έκαναν με εμφατικό τρόπο καθώς ισοπέδωσαν εντός έδρας την ομάδα του Στεφ Κάρι και του κόουτς Στιβ Κερ με 138-99! Ο μαραθώνιος του NBA ωστόσο μόλις άρχισε κι ακόμη οι ομάδες ψάχνουν τα πατήματα και τον ρυθμό τους έχοντας δώσει ελάχιστα ματς στην pre season.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν… γκάζωσε αλλά ήταν ουσιώδης και σταμάτησε στους 15 πόντους και στα 13 ριμπάουντ σε 27 λεπτά, ενώ εκπληκτικό ματς πραγματοποίησε ο Μίντλετον που τελείωσε το παιχνίδι με 31 πόντους παίζοντας μόλις 26 λεπτά. Χρόνο (10 λεπτά) πήρε και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ο οποίος έβαλε τις… πινελιές του στο ματς με μπόλικη ενέργεια και καρφώματα στο φινάλε! Πέτυχε τέσσερις πόντους και είχε μια ασίστ.

Από το πρώτο ημίχρονο τα «Ελάφια» είχαν τον έλεγχο του αγώνα χάρη στον εξαιρετικό Μίντλετον και τελείωσαν το ημίχρονο στο +10, ενώ στην τρίτη περίοδο ακολούθησε ένα ξέσπασμα που εκτόξευσε τη διαφορά από το 72-64 στο 100-76 με ένα επιμέρους σκορ 28-12 και την διαφορά στους 24 πόντους. Μάλιστα, και παρά τις πολλές αλλαγές, ο ρυθμός για τους Μπακς δεν έπεσε στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, κατά το οποίο η διαφορά έφτασε μέχρι και 43 πόντους για να κλείσει τελικά το ματς στους +39 (138-99).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-25, 66-56, 100-76, 138-99

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 31 (4/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γ. Αντετοκούνμπο 15 (4/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7/15 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λόπεζ 8 (4 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο 13 (3), Χόλιντεϊ 12 (6/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πόρτις 10 (12 ριμπάουντ), Κόνατον 2, Γουίλσον 9 (3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Φορμπς 8 (2), Όγκαστιν 13 (3/3 τρίποντα), Κρεγκ, Νουόρα 7 (1), Θανάσης Αντετοκούνμπο 4, Μέριλ 6 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Γουίγκινς 12 (6/18 σουτ, 6 ριμπάουντ), Πάσκαλ 7 (3/8 σουτ), Γουάιζμαν 18 (2/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Ούμπρε 3 (1/10 σουτ), Κάρι 19 (2/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λι 9 (2), Κρις 4 (5 ριμπάουντ), Μάλντερ 3 (1), Τοσκάνο-Άντερσον, Πουλ 11 (1/6 τρίποντα), Λούνι 2, Γουαναμέικερ 11 (1), Μπέιζμορ